Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

Відкриття етнографічної виставки «Дерево нашого роду»


2 квітня 2025 року відвідувачі музею Панаса Мирного мали змогу взяти участь у відкритті етнографічної виставки «Дерево нашого роду», що присвячена відображенню в народному побуті та мистецтві прадавнього українського символу – Дерева життя.

Світове дерево або Дерево життя присутнє у більшості індоєвропейських культур. Михайло Грушевський стверджував, що образ нашого Світового дерева є настільки ж давнім, як і решта подібних символів. Або, як припускає Грушевський, наш мотив, можливо, навіть є більш давнім.

Із поширенням християнства і його символіки Дерево життя починають ототожнювати з Деревом пізнання добра і зла, Райським деревом та Єсеєвим деревом. Сакральний давній символ, так би мовити, легітимізується християнською церквою.

Так символи світобудови, відродження життя, та Євангельські мотиви дійшли до наших днів у спільному образі народної творчості – у Дереві життя, і хоча традиційно Світове дерево і Дерево роду є подібними, але не тотожними поняттями, у образотворчому мистецтві вони виражені єдиним символом – це Дерево життя. Тож виставка «Дерево нашого роду» може цілком репрезентувати символіку Дерева життя у всіх його можливих традиційних виразах.

На виставці представлені роботи Лідії Орел, Тамари Пилипенко, Катерини Штепи, Богдана Підгорного, Євгенії Крилової, Олени Коршунової.

Виставка діятиме до 14 квітня 2025 року, тож запрошуємо усіх бажаючих завітати до нашого музею та познайомитися з її експонатами