Професій різних є багато
Тема чергового заняття розмовного клубу української мови, що діє на базі бібліотеки-філії №10 ЦБ Полтавської МТГ, дуже актуальна: «Назви людини за професією/родом занять». Зустріч відбулася 15 квітня. Модератор клубу Віра Мелешко розповідала про застарілі професії та професії майбутнього, сучасний правопис назв професій чоловічого та жіночого родів й правильне їх вживання в мовленні.
Багато іменників – назви професій, звань, посад, родів занять мають лише форму чоловічого роду. Це зумовлено тим, що раніше на цих посадах працювали тільки чоловіки. Але все змінюється й у наш час їх можуть мати й жінки. Новий український правопис 2019 року передбачає вживання фемінітивів в жіночих відповідниках назв професій й посад. Тому в українській мові з’явилися слова-фемінітиви, які утворюються в основному за допомогою суфіксів від іменників чоловічого роду.
Мовна норма – змінне явище. Й змінюється вона за потреб суспільства. Фемінітиви позбавляють мову двозначності, роблять її недискримінаційною та ламають стереотипні уявлення про роль жінки в суспільстві. Це ще й повернення до джерел української мови. Адже фемінітиви зустрічаються в словниках ХІХ – початку ХХ століття.